Kuchyně pro slabozraké a nevidomé jsou specifickou disciplínou, které se u nás nikdo jiný nevěnuje. Moje jedinečné know-how je založeno na zkušenostech, které si odnáším z každého projektu. Díky inovativním prvkům dokáže kuchyně sloužit i těm, kteří trpí zrakovými omezeními. Tato specifická oblast designu pomáhá kuchyně přizpůsobit individuálním potřebám.

Můj příběh začíná v roce 2006 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde jsem studovala design a připravovala diplomovou práci na téma „Kuchyně pro vozíčkáře“. Během své rešerše a výzkumu jsem se také zabývala obecnými potřebami lidí s tělesným a zrakovým omezením a navštívila jsem několik bytů vozíčkářů. Můj projekt „Kuchyně pro vozíčkáře“ získal cenu rektora UMPRUM a cenu Mosty od NRZP a můj funkční prototyp kuchyně se stal součástí stálé expozice "Technika v domácnosti" v Národním technickém muzeu v Praze.

Následně mě oslovil Tyfloservis, organizace zaměřená na poradenství pro slabozraké a nevidomé, a požádal mě, abych pro ně navrhla kuchyni pro výuku sebeobsluhy s prvky pro slabozraké a nevidomé. Spolupracovala jsem s lektorkou a vyvíjeli jsme kuchyni pro středisko Tyfloservis v Karlových Vare

Během let jsem se dokázala spojit s řadou stabilních partnerů v kuchyňském vybavení a zhruba každé dva roky navrhuji kuchyni pro organizace, které se věnují výuce sebeobsluhy a pracovních dovedností pro slabozraké a nevidomé.

Pro Tyfloservis postupně vzniklo 6 kuchyní v krajských střediscích. Pro školy jsou nyní hotovy dvě kuchyně.

Kuchyně pro nácvik sebeobsluhy

V každém krajském středisku Tyfloservis je umístěna kuchyně pro nácvik sebeobsluhy. Zde lektor individuálně pracuje s klientem dle jeho tempa a zručnosti. Klient se učí pracovat se svým omezením, a být maximálně soběstačný. Od nalití vody, přes krájení a uvaření jídla. Tomu samému účelu slouží kuchyně ve speciálních školách pro žáky se zrakovým omezením.

Kuchyně pro nácvik jsou velké. Vedle sebe se musí vejít klient a lektor. Ve škole zase 6 žáků vedle sebe a jim pomáhají 2 učitelé. Nároky na úložný prostor jsou mnohokrát větší, pomůcek je hodně na ukázku a bývají v několika barevných variantách.

Klienti Tyfloservisu prý při zařizování své kuchyně někdy navštíví i více kuchyní napříč republikou, aby si prohlédly řešení. Tím, že jsou klienti Tyfloservisu s různorodým onemocněním a požadavky, jsou kuchyně v podstatě „předimenzovány“ variantami na využití barev a kontrastu pro orientaci a v možnostech svícení. Záleží, jak moc klient vidí a co vidí. Do každého střediska se lze objednat na konzultaci. Kuchyni vám nenavrhnou, ale ukážou, co by konkrétní osobě se zbytky zraku mohlo pomoci.

Základní charakteristiky

Moje speciální kuchyně jsou plné vychytávek v řešení svícení a pracovních prostředí. Tyto kuchyně jsou předimenzovány, aby splnily různorodé požadavky klientů s různými onemocněními a umožnily dobrou a bezpečnou práci. Každý si tak může vybrat pro sebe jedinečnou kombinaci prostředí, přenést nápady do své kuchyně.

dispozice . kontrast . osvětlení . práce s detaily

Barevným kontrastem lze dosáhnout prostorové orientace pro slabozraké. Tmavé orámování umožňuje vnímat hmotnost linky a určit její začátek. Kromě toho je pro orientaci důležitá barva podlahy, která by neměla splývat s nábytkem a neměla by být tmavá, aby neabsorbovala světlo. Barvy je třeba poskládat tak aby byly vůči sobě vždy v kontrastu. Volíme tedy tmavý, střední a světlý tón.

V každé kuchyni pro nácvik sebeobsluhy je k dispozici mnoho způsobů osvětlení pracovní plochy, které lze přizpůsobit individuálním potřebám klientů. Volit mohou mezi teplým a studeným světlem. Kromě toho se využívá i nepřímé svícení odrazem od stropu a v některých případech jsou k dispozici speciální LED reflektory na rameni pro přisvícení.

Správné navržení výsuvů a horních výklopů je klíčové pro efektivní rozmístění a přehledné uložení věcí. Každá kuchyně obsahuje haptickou laboratoř, místo pro jsou úchytky rozmanitých tvarů. Díky tomu si každý může v klidu osahat tyto detaily a nebýt v běžném prostředí překvapen tím, jak se skříňka ovládá.

Detaily, které běžnému oku unikají, jsou pro mě v kuchyni klíčové z hlediska funkčnosti a ergonomie. Jedním z těchto specifik je nepřímé svícení odrazem o strop, které ocení lidé po operacích, trpící bolestmi při vystavení přímému světlu. Vzhledem k tomu, že jako designér kladu důraz na funkčnost a ergonomii, považuji tuto možnost osvětlení za vhodnou a užitečnou. Stejně jako by bylo nevhodné navrhnout pracovní místo vozíčkáři, který by musel pracovat otočený bokem a nemohl by zajet pod pracovní desku a být čelem k práci.

Kolik speciální kuchyně stojí?

Když se na mě obracel Tyfloservis poprvé, ukazovali mi návrh z kuchyňského studia: ti pochopili specifické potřeby v barevném kontrastu tak, že jedna skříňka měla černá dvířka a druhá bílá. Takto celá kuchyně vypadala jako šachovnice. Bohužel už jsem viděla několik projektů, kdy místo lineárního osvětlení pracovní plochy bylo použito bodové. Taky výrazná tmavá záda linky, co pohlcovala světlo jsou častým nešvarem.

Nechci, aby se někdo lekl, když vidí moje barevné kuchyně. Vezměte v potaz, že ji užívají různě vidící osoby a různě šikovné osoby. Orientace v prostoru a v detailu je ve školící kuchyni důležitá kvůli bezpečnosti. Domácí kuchyně, kde to známe, to je jiné. Barvy pro kontrast jsou už jen pomocníkem jako záchytné body.

Výcvikové kuchyně jsou veliké a plné kontrastu za využití několika barev. Barevné hrany dvířek nebo polic, tmavá dna v zásuvkách – to je práce pro truhláře navíc. Kuchyně pro nácvik sebeobsluhy jsou hrazeny z grantů a díky mnoha parterům, kterými jsem se obklopila.

Pro domácí využití je kuchyně mnohem jednodušší, šita na míru konkrétní osobě. Na míru i z výběru sektorového sortimentu. Kvalitní kuchyni s prvky kontrastu lze pořídit i z Ikea. Sama sem babičce jednu navrhovala. Často v pokročilém věku vzniká situace, kdy se mobilita a zrak rychle horší a je nutné hned reagovat. Málo lidí přemýšlí tak, že se na toto období předem připraví a myslí na rekonstrukci.

Kuchyně by měla být navržena s ohledem na konkrétní potřeby uživatele, tak aby se zvýšila jeho samostatnost a pohodlí.

Přehled mých kuchyní pro nácvik sebeobluhy:

  • Tyfloservis Karlovy Vary, 2009
  • Tyfloservis Praha, 2011
  • Tyfloservis Hradec Králové, 2014
  • Tyfloservis České Budějovice, 2017
  • Tyfloservis Plzeň, 2019
  • Tyfloservis Brno, 2020
  • Gymnázium pro zrakově postižené a Střední odborná škola pro zrakově postižené v Praze, 2021
  • Škola Jaroslava Ježka v Praze, 2022

Vznik kuchyně organizace financují díky grantům, soukromým dárcům a věcným darům firem.