Vyjeli jsme na dovolenou, první den propršelo a večer dcera dostala teplotu 38C.

Druhy den jsme odpoledne a v noci pokročili směrem k 39,5C. Třetí den jsme ukončili dovolenou a skončili na naší pediatrii s verdiktem angíny a dostali první antibiotika. Byly jí necelé dva roky.

Věřím, že obdobný scénář buď již znáte, nebo věřte - poznáte brzy, předpokládám, že čtenář tohoto článku má nebo čeká děti.

Co dělat když dítě stůně? Nemyslím si, že zde popíši něco světoborného, ale ráda bych se s vámi podělila o drobné zkušenosti.

  • Nejdříve nepropadejte panice, žijeme v Evropě, zdravotnictví je rozvinuté.
  • Zrušte všechny své schůzky a výlety, alespoň na následující tři dny.
  • Začněte pečlivěji dodržovat hygienu, zejména když smrkáte nos svého dítěte.
  • Větrejte a berte pro prevenci vitaminy.
  • Spěte, když dítě spí, neprohlubujte spánkový deficit, úklid i resty ještě počkají!

I při horečce 39C jsem doufala v běžné onemocnění, takže jsme s ukončením dovolené váhali. Nemuseli jsme vařit a do tříhodinového převozu autem jsme se nehrnuli. Po hovoru na pediatrii nám také potvrdili, že jezdit nemusíme ani při vyšší horečce, první tři dny může být a neřeší se. Následovalo další noční překročení 39C a pokus o studené zábaly s podáváním sirupu Paralen a Ibalgin na střídačku. Vždy zkontrolujte zda máte dva sirupy na bolest a teplotu s dvěma různými účinnými látkami kvůli možnému předávkování. Pak lze dva sirupy střídat po 3-4hod. a děti se nepředávkují. Ráno jsme rezignovali, unavení jsme zabalili a ujížděli domů abychom stihly do poledne páteční pediatrii. Ukazatelem, že se děje něco netypického byla neustupující teplota, léky ani zábaly ji nesrazily. Dále odmítání jídla a pak i tekutin. Blinkání cestou domu mě po probdělé noci neprobralo, „jízda teprve začínala“.

Při odmítání tekutin je třeba sledovat čurání dítěte, pokud by se nedostavilo několik hodin, dítě začalo být apatické, je třeba zvážit alespoň hovor na pediatrii a podat konkrétní informace o přijmu tekutit, teplotě a situaci. Snažim se tomu predejít podáním nápojů určených pro zavodnění dětí, tedy na rehydrataci (Kulíšek, Enhydrol). Když je dítě dehydratované nepomůže voda a mléko. Tyto speciální roztoky obsahují minerály a soli tak, aby tělo opět dokázalo vázat tekutinu a využilo ji. Nejsou moc dobré a tak dopororučuji koupit různé příchutě a zkusit co dítěti zachutná. Roztoky jsou do slana a výrobci to zkoušejí zakrýt příchutí. Vzniká tak dost odporná chuť ale vždy se mi podařilo po lžičkách nemoc přečkat a vyhli jsme se velkému strašáku. Kapačce v nemocnici.

Náš verdikt byl angína, od té doby důkladněji zkoumám při nachlazeních krk baterkou od mobilu. Mimo ATB formou sirupu jsme v lékárně zakoupili dětské laktobacily Enterol abychom předešli možnému průjmu.

Poprvé jsem také dostala od pediatričky doporučení na Neocide gel, ten pomáhá hojit sliznici, používáme dodnes při bolestech v krku. Při kašli, zejména v noci zvlhčí sliznici a nemusím hned kapat Sinecod. Samozřejmě, že chuť není výborná a děti si musely zvyknout.

Po poctivých probdělích dnech a nocích jsem poctivě anginu od dcery dostala i já a dodnes si pamatuji takové záblesky z dvojitého postelového ležení. Naštěstí to byla její jediná angina.

Když se ohlédnu zpět, příště bych neváhala, odvezla ji k doktorce po 36hod našich neúspěchů léčby a nechala udělat test CRP, ten tenkrát ještě v ordinaci neměli.