Vyzkoušela jsem několik střihů a nejlépe se mi osvědčil natvarovaný okolo úst a nosu.

Můj střih trochu vychází z tvaru respirátoru, inspirací na internetu naleznete dost, každý si vybere… Nejdříve sem kolem nosu navíc šila záševky, ale díky Janě Rollové teď dělám tunýlek na drátek! Tím opravdu rouška drží jako profi respirátor s tvarováním na nose. Pokud drátek dobře natvarujete a látku roušky zastrčíte pod brýle, nemlží se. Pro pány se mi lépe osvědčil střih od Hany Zárubové, je na masivnější čelist. Jako materiál používám bavlnu i pružnou bavlnu s elastanem. Zatím likviduji nashromážděné zbytky látek, pro smůlu okolí, většina vzorů je dětských.

Křivka švu zepředu je hodně zahnutá u nosu, rouška lépe dolehne, vnitřní kapsa je tvarovaná stejně. Pokud byste místo střihu použili dovnitř na kapsu jen obdélník látky, už to celé dobře nesedí, to se týká jakéhokoliv střihu na roušky. Vnitřní kapsa by měla vnější střih kopírovat. Objevují se střihy z jednoho kusu látky, které mají nahoře a dole zešikmení (záševek), ale když roušek šijete více, rychlejší je udělat prošití od shora dolu. Méně zapošíváte, lépe se vytvaruje na nos a bradu.

Sešiji levou a pravou stranu roušky a kapsu, pak kapsu nasadím lícem k líci roušky a nahoře a dole prošiji. Otočím a tím je vyřešeno horní a dolní začištění. Otočím látku dovnitř už jen k začištění horní a dolní část. Z boku roušky použiji k začištění více látky, vznikne tím tunýlek, kterým provlíknu šňůrky k zavázání roušky. Začištění mám rychlé, přiznám se. Není to žádná vysoká krejčovina, jen začišťovací steh. Nakonec prošiji u nosu tunýlek pro vložení drátku, ten na praní vyndávám. Šňůrky jsou nastříhané pruhy pružných látek, gumu jsem doma nenašla tak jemnou a pružnou, aby byla za uši pohodlná, tak vážeme kolem hlavy. Až půjdu ven a koupím něco vhodnějšího, snadno na roušce vyměním.

Pro malé děti využijte pružné látky, nebo jejich stará body, pro začátek jim ušijte roušku jednovrstvou, lépe se zvyknou. Pružná bavlna s elastanem nejspíše nejde vyvařit, jistě jde ale dobře přežehlit. Až se opotřebuje, ušijete novou. Pro dětský obličej bych ještě volila česanou bavlnu nebo hedvábí.

Jestli tato situace bude trvat déle, z hedvábí začnu šít do roušek kapsy. Prý se na něm méně udrží bacily a je příjemné, věřím, že mi v něm bude méně horko, možná půjde i lépe prodýchat.

Jedno pozitivum tato doba má, daří se mi konečně vštípit časté mytí rukou oběma svým dětem!

Jak na hygienu s dětmi, od České televize.